Suplementy na obniżenie ciśnienia i cholesterolu
Nadwaga i otyłość, nadmierne spożywanie soli, przewlekły stres, nadużywanie alkoholu – to tylko niektóre czynniki mogące prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz hiperlipidemii. By zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, można sięgnąć po suplementy na obniżenie ciśnienia i cholesterolu. Zawarte w nich substancje mogą pomóc w uregulowaniu gospodarki lipidowej organizmu, utrzymaniu zdrowia naczyń krwionośnych i serca, a także w zapobieganiu tworzenia się skrzepów.
Dieta na nadciśnienie tętnicze i wysoki cholesterol
W przypadku zdiagnozowania łagodnego nadciśnienia oraz braku czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo chorób układu sercowo-naczyniowego zwykle zaleca się pacjentom modyfikację stylu życia. Zmiany powinny polegać m.in. na wyeliminowaniu błędów żywieniowych oraz na uzupełnieniu niedoborów witaminowo-mineralnych poprzez stosowanie suplementów na obniżenie ciśnienia i cholesterolu.
Jadłospis przy nadciśnieniu tętniczym oraz hiperlipidemii powinien bazować na produktach pełnoziarnistych, świeżych warzywach i owocach, orzechach. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je olejami roślinnymi. Ponadto zaleca się wyeliminowanie z diety cukrów prostych, które są obecne w wyrobach z białej mąki, słodyczach, kolorowych napojach gazowanych. By wesprzeć prawidłową pracę serca i naczyń krwionośnych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem można wprowadzić suplementy na obniżenie ciśnienia i cholesterolu w postaci tabletek, kapsułek lub płynów do picia.
Suplementy na obniżenie ciśnienia i cholesterolu
Chcąc zmniejszyć stężenie cholesterolu i zapobiegać rozwoju nadciśnienia, można sięgnąć po preparaty z witaminami, minerałami, antyoksydantami oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi z grupy Omega. Suplementy na obniżenie ciśnienia często zawierają w składzie m.in. kurkumę, monakolinę K z fermentowanego czerwonego ryżu, kwercetynę z perełkowca japońskiego, a także wyciąg z karczocha, który stanowi bardzo dobre źródło inuliny, cynaryny oraz niacyny.
W składzie suplementów na obniżenie ciśnienia i cholesterolu nierzadko można też znaleźć naturalne ekstrakty pozyskane z owoców głogu, aronii, czosnku pospolitego. Obecne w nich substancje aktywne mogą korzystnie wpłynąć na metabolizm tłuszczów, trawienie oraz pracę wątroby. Ponadto są w stanie zapobiegać rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego poprzez właściwości przeciwutleniające. W przypadku łagodnej hiperlipidemii można też wypróbować środki z szafranem, koenzymem Q10 oraz z tyrozyną, która uczestniczy w kontroli parametrów krwi.