Suplementy naturalne dla sportowców

Aktywne filtry

Sport

Prawidłowe odżywianie osób prowadzących aktywny tryb życia ma za zadanie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na energię oraz zapewnić odpowiednią podaż składników odżywczych. W przypadku niedoborów niektórych substancji można sięgnąć po naturalne suplementy dla sportowców. Preparaty w postaci kapsułek, tabletek musujących i płynów doustnych mogą pomóc w poprawieniu ogólnej wydajności organizmu, złagodzeniu skurczy mięśniowych oraz w zapobieganiu zakwasom.

Dobowe zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju uprawianej dyscypliny, czasu trwania treningów, masy ciała, a także od indywidualnych cech fizjologicznych zawodnika. W diecie nie może brakować między innymi pełnowartościowego białka, które jest potrzebny do budowy i regeneracji mięśni. W zadbaniu o jego prawidłowe spożycie pomocny może okazać się naturalny suplement dla sportowca w postaci odżywki białkowej. Proteiny mogą też pomóc w zintensyfikowaniu procesów anabolicznych oraz utrzymaniu odpowiedniej przemiany materii.

Co mogą zawierać naturalne suplementy dla sportowców?

Prawidłowo zbilansowana dieta nie jest w stanie zagwarantować sukcesu w sporcie, ale może wspomóc organizm w całym procesie treningowym. Naturalne suplementy dla sportowców mogą zawierać między innymi kreatynę, która stanowi związek białkowy naturalnie występujący w ciele człowieka. Substancja ta znajduje się głównie w mięśniach, a jej suplementację wykorzystuje się najczęściej w dyscyplinach siłowych. W preparatach tworzonych z myślą o osobach aktywnych fizycznie może też być obecna L-karnityna. Jej głównym zadaniem jest przede wszystkim transportowanie kwasów tłuszczowych w celach energetycznych. Dzięki właściwościom euforyzującym aminokwas ten może pomóc w zmniejszeniu odczuwania zmęczenia.

Jakimi naturalnymi suplementami można zwiększyć efektywność treningu?

Na sukces sportowy składają się nie tylko predyspozycje genetyczne oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Ważne znaczenie ma również odżywianie, które powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb zawodnika. W celu zwiększenia efektywności treningów można zastosować odpowiedni preparat, jednak powinien być on wybrany po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Poza naturalnymi suplementami z kreatyną czy L-karnityną sportowcy mogą sięgnąć po odżywkę ze starannie dobraną dawką tryptofanu, beta-alaniną, L-glutaminą, cynkiem, magnezem. Na rynku dostępne są też środki z aminokwasami rozgałęzionymi BCAA, które mogą pomóc w zwiększeniu syntezy białek oraz produkcji hormonów mających pozytywny wpływ na kształtowanie masy mięśniowej.