Suplementy dla mam - witaminy dla kobiet w ciąży i karmiących

Aktywne filtry

Do podstawowych składników odżywczych niezbędnych w diecie ciężarnej należy kwas foliowy, magnez, żelazo, wapń, jod i witamina D3. Konsekwencją ich niedoboru może być nieprawidłowy rozwój płodu, zmniejszona masa noworodka, a nawet przedwczesny poród. Suplementacja w ciąży powinna też uwzględniać odpowiednią porcję wielonienasyconych kwasów tłuszczowych występujących w tłustych rybach morskich takich jak dorsz, sardynki czy tuńczyk. W uzupełnieniu poziomu potrzebnych związków w codziennej diecie mogą pomóc preparaty dla mam i witaminy dla kobiet karmiących.

Suplementacja w ciąży – najnowsze rekomendacje

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczących suplementacji w ciąży podstawowym źródłem substancji odżywczych powinna być dobrze zbilansowana dieta zgodna z piramidą żywienia. W sytuacji, kiedy nie mogą one zostać dostarczone do organizmu wraz z pożywieniem, wówczas można zastosować preparaty dedykowane dla ciężarnych, które są dostępne w postaci tabletek, kapsułek oraz saszetek z proszkiem do sporządzania roztworów doustnych.

Jednym ze składników niezbędnych w diecie przyszłej mamy jest kwas foliowy. Wskutek niedoboru tego organicznego związku chemicznego z grupy witamin B może dochodzić do rozwoju anemii, poronień oraz wad wrodzonych, w tym wad cewy nerwowej. Zapotrzebowanie na foliany wzrasta u ciężarnych chorujących na cukrzycę, przyjmujących leki przeciwpadaczkowe oraz cierpiących z powodu schorzeń układu pokarmowego. Suplementy zawierające witaminy dla kobiet karmiących mogą też pomóc w uzupełnieniu diety w żelazo, magnez oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Preparaty z witaminami dla mam i kobiet karmiących

Zgodnie z aktualną wiedzą suplementacja w ciąży powinna uwzględniać nie tylko kwas foliowy, witaminę D3 oraz nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega. W preparatach z minerałami i witaminami dla kobiet karmiących często znajduje się także jod, którego regularne przyjmowanie ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku ciężarnych z chorobami tarczycy. Pierwiastek ten reguluje funkcjonowanie wielu narządów, wspiera pracę układu nerwowego, a także wspomaga wzrost kości.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zalecają też kobietom w ciąży i karmiącym piersią suplementację cholekalcyferolu. Witamina D3 przyczynia się do pobudzenia różnicowania komórek w układzie krwiotwórczym, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia wapnia i fosforu we krwi. Jej niewystarczający poziom w organizmie ciężarnej może zwiększać ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego, stanu rzucawkowego oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka.