Ostatnie posty

SUPLEMENTY W PIGUŁCE

Z łaciny suplement to dodatek, uzupełnienie diety. Definicja mówi, że suplementy są preparatami,  które posiadają w swoim składzie wysoko skoncentrowane składniki będące uzupełnieniem tego, co na co dzień jemy.

Możemy tu wymienić witaminy, minerały lub inne substancje odżywcze czy wykazujące efekt fizjologiczny np. ( aminokwasy, lecytyna, kwasy tłuszczowe, probiotyki, błonnik, białka, związki pochodzenia roślinnego albo zwierzęcego).

    Każdy, nawet niewielki niedobór w organizmie ( nazywany śladowym niedoborem) może zaburzyć delikatną równowagę pomiędzy układami w naszym organizmie.  Do tego stres, toksyny, nadwaga, zanieczyszczone środowisko są kolejnymi czynnikami wpływającymi niekorzystnie. Dlatego zalecane jest , aby przyjmować suplementy diety.

          Idealna, zbilansowana dieta, bogata w zdrowe produkty powinna dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników we właściwych proporcjach.

Niestety, obecne metody hodowli i uprawy rolnej pozostawiają bardzo wiele do życzenia i osiągnięcie tego ideału jest praktycznie nie możliwe. Dotyczy to zarówno dostarczania dla nas pokarmów roślinnych jak też mięsnych.

Często wydaje nam się, iż spożywając pokarmy z pełnego ziarna czy też  duże ilości warzyw, roślin strąkowych bądź owoców, to dostarczamy organizmowi odpowiednie dla naszego zdrowia pożywienie w tym witaminy i minerały. Tymczasem sytuacja wcale nie jest taka świetlana. Rośliny czerpią minerały z ziemi w której rosną. Znaczy to tyle, że są one tak zdrowe, jak gleba jest żyzna. Tradycyjna uprawa roślin polegała na cyklicznym pozostawianiu części ziem w odłogu, aby mogły z czasem uzupełnić zapasy substancji odżywczych. Obecnie nie stosuje się tej metody, lub ziemia ma zbyt mało czasu na uzupełnienie swoich zasobów mineralnych, w związku z czym nasze pokarmy również są ubogie w substancje odżywcze. Dodatkowo w uprawach stosuje się nawozy sztuczne czy pestycydy, które szybko i łatwo przenikają do roślin i nie są one obojętne dla naszego zdrowia.

Rośliny po zbiorach dalej są przetwarzane, co sprawia, że pozbawiane są kolejnych substancji odżywczych, witamin i mikroelementów ( np. mielenie pszenicy pozbawia ją 80% cynku). Dlatego mimo teoretycznie zdrowych produktów na nasz stół trafiają dalekie od ideału pokarmy, nie wystarczające dla odpowiednio zbilansowanej diety.

     Suplementy diety nie tylko uzupełniają w organizmie braki, ale także  mogą działać na poprawę koncentracji czy pamięci, chronią organizm przed czynnikami zewnętrznymi jak np. smog, działają na poprawę sprawności układu sercowo naczyniowego, mięśniowego,  kostno- stawowego oraz na prace układu nerwowego. Suplementy mogą pomóc w odzyskaniu sił witalnych lub wspomagać dietę u osób z zaburzoną wagą.

 

PODZIAŁ SUPLEMENTÓW

1.     Podział suplementów według sposobu otrzymywania:

·      Syntetyczne (synteza chemiczna),

·      Naturalne ( z ziół ,minerałów, owoców, warzyw).

2.     Podział suplementów według składu:

·      Mineralne,

·      Witaminowe.

     Mogą zawierać w swoim składzie enzymy, probiotyki, błonnik pokarmowy, białko,  nienasycone kwasy tłuszczowe.

3.     Podział suplementów według działania:

·      Na układ ruchu,

·      Na układ krwionośny,

·      Na układ pokarmowy,

·      Na układ immunologiczny,

·      Na wzmocnienie skóry, włosów lub paznokci,

·      Na poprawę koncentracji i uwagi,

·      Na poprawę wzroku,

·      Na odchudzanie,

·      Na opóźnienie starzenia,

·      Na układ nerwowy,

·      Dla sportowców.

 

        WSPOMAGANIE SUPLEMENTAMI, A NIE ZASTĘPOWANIE ZDROWEJ DIETY

         Stosowanie suplementów może mieć bardzo korzystny wpływ na każdego z nas. Nie zastąpią jednak zdrowej, zbilansowanej diety. Jedząc niezdrowo, zapychając się fast foodami, a następnie łykając garściami suplementy nie zniwelujemy  skutków złego żywienia ot tak.

Suplementację należy dobrać indywidualnie do potrzeb naszego organizmu. Są jednak takie suplementy, które warto przyjmować co dziennie:

·      Kwasy tłuszczowe (EFA) takie jak na przykład omega-3(w postaci oleju rybnego) zawierające 700mgEPA i 500 mg DHA.

·      Dobrej jakości probiotyk,

·      Preparat multiwitaminowy.

      Wybierając suplement diety, sprawdzajmy czy jest dostosowany do naszego wieku i etapu życia, oraz zawartość witamin i minerałów. Lista witamin w preparacie może być długa, ale ilość każdego ze składników może być minimalna. Jeśli zawartość składników jest niewielka to nawet dobre ich połączenie może okazać się nie wystarczające i wówczas przyjmowanie takiego suplementu okazuje się bezcelowe.

     Aby korzyści z przyjmowania suplementów były jak najlepsze , powinny one być w formie możliwie najłatwiejszej do przyswojenia przez nasz organizm. Kupujmy więc preparaty jak najlepszej jakości.

     Cytryniany,  askorbiniany,  polinikotyniany są łatwiej przyswajalne i lepiej zostaną wykorzystane przez organizm i wystarczą mniejsze dawki aby uzupełnić niedobory niż w przypadku chlorków, siarczanów, tlenków czy węglanów, przy których dawki muszą być wyższe.

    Lepiej przyjmować kapsułki niż tabletki. Kapsułki zawierają głównie substancje odżywcze i wystarczy ,że organizm rozpuści kapsułkę aby te substancje pozyskać. Jeśli chodzi o tabletki, to do ich produkcji używa się substancji zespalających i zwiększających ich objętość. Organizm żeby pozyskać składniki z tabletki musi ją rozpuścić a następnie pozbyć się jej resztek ,co przy niektórych tabletkach może okazać się nie lada wyzwaniem.

 

                  PRZYJMOWANIE SUPLEMENTÓW

   Zawsze czytajmy ulotki, w których podane jest kiedy przyjmować dany suplement. Zazwyczaj robimy to w czasie posiłku (np. śniadania) dzięki czemu suplementy zostaną strawione razem z pokarmem oraz istnieje szansa, że wejdzie nam to w nawyk. Są też preparaty, które należy przyjmować pomiędzy posiłkami. Przyjmując suplementy diety popijajmy je wodą nie kawą czy sokiem.

Zostaw komentarz